INSPIRACJE: Rozmowy z AERIN

Oda do Maroka

Nasza Dyrektor ds. Stylu i Wizerunku oraz Założycielka i Dyrektor Kreatywna marki AERIN wspomina pełne inspiracji podróże do Afryki oraz sposób, w jaki wpłynęły na jej najnowszy zapach - Tangier Vanille.

Jak opisałabyś zapach Tangier Vanille?
Jest to naprawdę piękny, ciepły i miły zapach. Jego dwoma głównymi nutami są akordy ambry oraz wanilia z Madagaskaru. Jest to nowy rodzaj ambry, ponieważ zawiera również włoską bergamotkę, bułgarską różę, drzewo sandałowe i fasolę tonka.

Co stanowiło inspirację dla tego zapachu?
Moje wyprawy do Maroka. Odwiedziłam ten kraj dwa razy w życiu. Całkowicie zakochałam się w Maroku, jak również w jego kolorach, zapachach, cudownie różnych fakturach i jego tajemniczości. Porównuję ten kraj do wizualnej fantazji. Te wszystkie najrozmaitsze kolorowe przyprawy, kolorowe kafelki, najróżniejsze tkaniny oraz zapach kwiatu pomarańczy zmieszany z zapachem zielonej herbaty i przypraw stanowią naprawdę niewiarygodną ucztę dla naszych zmysłów. Zdecydowanie nie jest miejsce neutralne. Kocham kolor i kocham nieoczekiwane połączenie pomarańczu, czerwieni, zieleni i złota.

Co sprawia, że Maroko jest takie zagadkowe?
Nie wiem, czy wynika to z tego, że marokańskie bazary są tak pełne różnych towarów i ludzi, tym samym sprawiając tajemnicze wrażenie, czy też chodzi o historię, która za nimi stoi, czy może z powodu obu tych czynników.

Czy przywiozłaś do domu jakieś pamiątki?
Tagin czyli duże, piękne, ceramiczne naczynia, do których wkłada się kuskus z kurczakiem i przyprawami, a następnie zapieka. Inspiracji dostarczyły mi również przepiękne, barwione tkaniny oraz stare, marokańskie wyroby włókiennicze. Uwielbiam po prostu spacerować po bazarze i oglądać te wszystkie dywany i materiały.

Ostatnio wzięłaś również udział w afrykańskim safari. Opowiedz nam proszę o nim.
Wystartowaliśmy w Tanzanii i było to cudowne doświadczenie. Był to czas migracji zwierząt ,więc otaczały nas tysiące antylop gnu i zebr. Było dokładnie tak, jak wyobrażasz sobie Afrykę. Niesamowite zachody słońca i ich bezkres. Myślę, że Serengeti oznacza „otwartą równinę” i to właśnie było dookoła nas. Kolory, wszystkie odcienie beżu i zieleni.

Dla mnie interesującą kwestią było zrozumienie mechanizmu gwarantującego przeżycie zwierzętom. Tubylcy mówili „O, a tam jest lew”, a Ty na to „Naprawdę, gdzie?” A on chował się w wysokich trawach. Najwyraźniej lew był beżowy, podobnie jak trawy i dlatego ledwo dało się go zauważyć. Pewnego razu siedzieliśmy w samochodzie, a lew zbliżał się w naszym kierunku, więc wszyscy siedzieliśmy w wielkiej ciszy. Było tak gorąco, że lew wszedł pod samochód, aby uciec przed upałem. Śmialiśmy się, ponieważ nie mogliśmy się ruszyć i nie chcieliśmy zranić zwierzęcia, gdyż należy szanować jego prawa. Czekaliśmy więc aż w końcu wstanie i odejdzie. W takich sytuacjach zdajesz sobie sprawę z potęgi zwierząt. To było niewiarygodne doświadczenie – być tak blisko natury.

Całkowicie zakochałam się w Maroku, jak również w jego kolorach, zapachach, cudownie różnych fakturach i jego tajemniczości.

Czy doświadczenia zdobyte podczas safari odegrały jakąś rolę przy tworzeniu Tangier Vanille?
O tak. To zabawne, ponieważ miałam ze sobą ten zapach, i kiedy tam byłam kupiłam kilka pięknych rzeczy do domu – pierścienie do serwetek ozdobione paskami zebry oraz przepiękne korale w kolorze kości. Kiedy fotografowałam je z Tangier Vanille, wyglądały razem przepięknie. Kolory były idealne – tak jakby barwiona tkanina oddawała piękno wzorów zebry.

Czy większość Twoich zapachów została zainspirowana podróżami?
Tak, większość z nich została zainspirowana podróżami lub doświadczeniami. Przy Ikat Jasmine zainspirowałam się Long Island, [noszeniem] dżinsów i koszuli. Przy Lilac Path inspirację stanowił krzew posadzony przez moją babcię. Amber Musk to zapach zainspirowany górami i ambrą. Za wszystkimi stoi jakaś historia.

Czy masz jakieś wymarzone miejsce, do którego chciałabyś się udać i w którym jeszcze nie byłaś?
Pragnę pojechać do Indii. Myślę, że znajdą się na mojej liście w tym roku. Kolory, detale, przepiękne materiały, tkaniny, kamienie... Myślę, że podróż tam będzie pełna bardzo wielu inspiracji.

Produkty z artykułu

Top