Każdy z nas marzy o pięknej, idealnie gładkiej cerze bez niedoskonałości. Niestety, nasza cera wyposażona została w specjalne kanaliki – tzw. pory, których zadaniem jest oczyszczanie jej ze zbędnych substancji. W przypadku nieprawidłowej pielęgnacji mogą one ulegać zatkaniu – nadmiernie nagromadzone w kanalikach brud i zanieczyszczenia uwidaczniają się na powierzchni skóry, początkowo jako zatkane pory, które z czasem zmieniają się w stan zapalny.
Zatkane pory – czym są czarne kropki na twarzy
Zatkane pory na twarzy to nic innego jak pozostałości nieczystości z powierzchni naszej skóry, jakie zalegają w kanalikach służących zarówno ich odprowadzaniu, jak i wydzielaniu sebum – substancji nawilżająco-natłuszczającej naszą skórę. Pory, bo o nich właśnie mowa, widoczne są na naszej skórze jako niewielkie, dające dostrzec się jedynie z bliska, naturalne wgłębienia. Problemy z nimi najczęściej występują jako zatkane pory na nosie, jednak często pory zatykają się również w okolicy brody i uwypukleń policzków.
Zatkane pory – jak wyglądają?
Czy zatkane pory zawsze wyglądają tak samo? Zazwyczaj kojarzone są z delikatnie wystającymi ponad powierzchnię skóry, czarnymi kropkami. Nie jest to jednak ich jedyna forma. Zatkane pory na twarzy, głownie w okolicy nosa i brody mają zazwyczaj właśnie postać czarnych kropek - są to zaskórniki otwarte, które bez problemu znajdziemy na powierzchni naszej skóry. Nieco większy problem będzie z lokalizacją zaskórników zamkniętych, które wyglądają jak małe, białe kropki. Skóra pokryta zaskórnikami nie jest powodem do dumy, dodatkowo ciężko jest je zakryć przy użyciu kolorowych kosmetyków. Jedynym zatem sposobem na zatkane pory na nosie, czole czy brodzie jest ich oczyszczenie i profilaktyka.
Zatkane pory – jak zapobiegać ich powstawaniu?
Zatkane pory na twarzy są najbardziej widoczne. Dodatkowo twarz jest miejscem wyjątkowo narażonym na ich powstawanie. Na szczęście istnieje wiele sposobów na to, by zapobiegać ich powstawaniu, a jeśli już zlokalizujemy zatkane pory na nosie lub brodzie, możemy im przeciwdziałać. W celu zminimalizowania ryzyka powstawania zaskórników – tak zewnętrznych, jak i wewnętrznych – należy pamiętać o wykonywaniu regularnych peelingów twarzy, dokładnym jej oczyszczaniu z użyciem cieplej wody i odpowiednio dopasowanych kosmetyków. Niezwykle ważne jest ograniczenie dotykania twarzy, w szczególności brudnymi rękami.
Zatkane pory – jak wyglądają zabiegi je eliminujące?
Jeśli nie udało się zapobiec powstaniu niedoskonałości lub jeśli dopiero zauważyłeś problem, jakim są zatkane pory na twarzy i chcesz je zwalczyć, należy wyeliminować powód nadprodukcji łoju. To ona jest głównym czynnikiem zapychania się porów i powstawania zaskórników. Eliminacja zatkanych porów w warunkach domowych polega przede wszystkim na codziennym, głębokim i dokładnym oczyszczaniu twarzy i stosowaniu lekkiego, niezapychającego makijażu. Kosmetyki muszą być dostosowane do indywidualnych potrzeb cery – zazwyczaj niezbędna będzie normalizacja i wyciszenie cery oraz jej głębokie nawilżenie.
Widoczne zatkane pory. Jak wyglądają metody demakijażu skóry z zaskórnikami?
Jeśli borykasz się z problemem zaskórników, a widoczne zatkane pory na nosie i twarzy są twoją zmorą, należy przyjrzeć się codziennej pielęgnacji cery – w szczególności demakijażowi i zabiegom pielęgnacyjnym wykonywanym tuż po nim. To bowiem błędy w oczyszczaniu i dostarczaniu skórze właściwych składników są w dużej mierze przyczyną pojawiania się zaskórników. Demakijaż powinien opierać się na dokładnym usunięciu wszelkich pozostałości po kosmetykach, w szczególności wodoodpornych, z czym świetnie poradzi sobie Take It Away MakeUp Remover Lotion od Estée Lauder, którego delikatna formuła nie podrażni wrażliwej skóry. Następnie należy przejść do zmycia produktu do demakijażu żelem lub pianką do skóry wrażliwej, najlepiej o delikatnych właściwościach złuszczających, jak Perfectly Clean Multi-Action Foam Cleanser/Purifying Mask od Estée Lauder. Należy też pamiętać o ostatnim kroku oczyszczania – przywróceniu skórze naturalnego pH, w czym pomoże tonik. W przypadku głębokiego problemu lub opornych na oczyszczanie zaskórników, warto skorzystać z dobrodziejstw, jakie oferuje zwykła para wodna. Wystarczy bowiem garnek z gorącą wodą i ręcznik, by spowodować rozszerzenie porów. Wtedy ich oczyszczanie stanie się skuteczniejsze i dokładniejsze.
Pielęgnacja skóry z tendencją do zaskórników
W pielęgnacji cery pokrytej zatkanymi porami powinno stosować się substancje złuszczające i seboregulujące. Do głównych składników kremów czy serum do cery z wągrami należy zaliczyć:
• cynk – najczęściej w postaci tlenku cynku, glukonianu cynku lub ZN PCA, który hamuje produkcję 5-alfa-reduktazy (enzymu wpływającego na ograniczenie produkcji łoju), łagodzi stany zapalne oraz przywraca fizjologiczne pH skóry,
• niacyna – zwana niacynamidem, czyli witamina B3 zmniejszająca aktywność sebocytów,
• retinol – regulujący cykl odnowy komórkowej,
• różnorodne glinki – które absorbują nadmiar wydzielanego serum i oczyszczają pory, w szczególności zatkane pory na nosie (zaskórniki otwarte).
Peelingi – czy warto z nich korzystać?
Skuteczna eliminacja zaskórników wymaga systematycznego złuszczania martwego naskórka – tak, by tempo regeneracji skóry mogło się znormalizować, a produkcja serum uległa ograniczeniu. Widoczne zaskórniki na twarzy to sygnał, że do pielęgnacji należy włączyć kosmetyki ze składnikami złuszczającymi. Najlepsze efekty w walce z zaskórnikami przynosi stosowanie peelingów bazujących na kwasach organicznych AHA i BHA, jak kwas salicylowy, kwas pirogronowy, kwas migdałowy czy kwas azaleinowy.
Zatkane pory – na jaki makijaż powinnaś postawić?
Zatkane pory na twarzy to w większości przypadków nie tylko kwestia nieprawidłowego oczyszczania twarzy. Niezwykle ważną rolę pełni tu bowiem makijaż, który może nazbyt obciążać skórę, powodować zapychanie się porów i nadprodukcję łoju. W przypadku problemu z zaskórnikami warto postawić na lekkie kosmetyki kryjące jak kremy BB i CC. Ich formuła nie obciąży porów, a dodatkowa zawartość składników pielęgnacyjnych wesprze regenerację i nawilży cerę. Świetnym rozwiązaniem jest skorzystanie z bazy pod podkład, zmniejszającej widoczność zatkanych porów, np. z Double Wear Smooth & Blur Primer od Estée Lauder. Warto zwrócić uwagę na aplikację kosmetyków kolorowych, a dokładniej na pędzle i gąbeczki służące ich nakładaniu. Należy zadbać o regularne, częste ich oczyszczanie, by nie kumulować na nich pozostałości kosmetyków i zanieczyszczeń, mogących drażnić skórę.
Zatkane pory to problem, który z pewnością dosięgnął każdego z nas. Z odpowiednią wiedzą i dobranymi kosmetykami możemy jednak z łatwością przeciwdziałać ich tworzeniu się, przywracając skórze naturalne piękno i blask pozbawiony niedoskonałości.